Ana Sayfa Blog Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi

KAHVALTI ÖNEMLİ!

Ne demiş Cemal Süreya :

"Yemek yemek üzerine ne düşünürsünüz bilmem 

 Ama kahvaltı yapmanın mutlulukla bir ilişkisi olmalı"

 

Burası işin edebi yönü.Ama şairimiz bu konuda haklı olabilir.Çünkü yapılan araştırmalar günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu vurguluyor.

Peki kahvaltı neden önemli?

*Uzun süre açlıktan(6-10 saatlik uyku hali) sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi   karşıladığı ilk öğün kahvaltıdır.

*Kan şekeri olarakta bilinen glikoz için, kahvaltı önemli bir kaynaktır.Beynin işlevlerini yerine getirebilmesi için glikoz önemlidir.Bu nedenle uyandıktan hemen sonra kahvaltı yapılmalı,vücudumuz güne hazır hale getirilmelidir.

*Kahvaltı yapmamak halsizlik,kan şekeri düşüklüğü,huzursuzluk,konsantrasyon eksikliği,çarpıntı,baş dönmesi,algılamada güçlüğe sebep olabilir.

*Kahvaltı yapmak kilo kontrolünün sağlanmasında da önemli bir yere sahiptir.Çünkü kahvaltı yapmadığımızda zaten uzun süre aç olan vücudumuz bir sonraki öğünde aç kalacağım korkusuyla yediklerimizi yağ olarak depolar.Bu nedenle kahvaltı yapmayan insanlar aslında kilo almaya daha yatkındırlar.

 

SAĞLIKLI KAHVALTI NASIL OLMALI?

*Kahvaltı kesinlikle simit,poğaça,bisküvi gibi basit karbonhidrat kaynaklarıyla geçiştirilmemeli.

Çavdar,tambuğday,tamtaneli… ekmekler,yulaf veya diğer kaliteli karbonhidrat kaynakları tüketilmeli.

 *Yumurta tüketilmeli.Yumurta en kaliteli protein kaynağıdır ve tokluk hissini uzun süre korur.Açlık krizlerimizin önlenmesinde rol oynar.Eğer kahvaltıda yumurta tüketemiyorsanız süt,peynir gibi diğer protein kaynakları tüketilmeli.

*Mutlaka sebze tüketimi olmalı.Salatalık,domates,maydanoz,roka,biber,dereotu… gibi sevdiğiniz ve mevsiminde taze tüketilebilecek sebzeleri tercih edebilirsiniz.

*Aşırı yağlı kızartmalar ve böreklerden kaçınılmalı.

*Salam,sucuk,sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Ayda 1-2 kez uygun dozlarda tüketilebilir.Tüketileceği zaman salçalı veya domates sosla beraber harmanlandığında zararlı etkileri azaltılabilir.

*Doymuş katı yağ yerine zeytin,çiğ fındık,fıstık,badem gibi iyi yağlara yer verilmelidir.Gün içerisinde hem enerji dengemizi sağlar hemde kolesterolümüzün dengelenmesine yardımcı olur.8-10 adet tüketimi uygundur,aşırıya kaçılmamalıdır.

*Hergün aynı kahvaltı yapılmamalı.Her besinin vücudumuza ayrı ayrı faydaları var.Farklı besinleri tükettiğimiz zaman vücudumuza maksimum fayda sağlarız.Ayrıca aynı besinleri sürekli tüketmek bir süre sonra metabolizmamızın yavaşlamasına da neden olabilir.

*Bal,tahin,pekmez,reçel gibi yüksek enerji değerine sahip besinlerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır.

 

ÖRNEK KAHVALTI LİSTELERİ

1)GÜNLÜK İDEAL KAHVALTI

   Açık çay

   Omlet(az yağlı)

   Beyaz peynir

   Zeytin (az tuzlu)

   Domates,maydanoz

   Bal

  *Tam tahıllı ekmek ile birlikte

 

2)YAĞ YAKIMINI ARTIRAN KAHVALTI

  Yeşil çay   

  Haşlanmış yumurta

  Limonlu avakado

  Lor peyniri

  Salatalık,domates,maydanoz

  Tam tahıllı ekmek

 

 

 

3)TATLI BİR KAHVALTI

   1 çay bardağı yulaf hafif üzerini kapatacak şekilde süt ve suyla karıştırılarak pişirilir.İçerisine 1 çay kaşığı toz tarçında ilave edilir.Piştikten sonra kabın içerisine alınan yulafın üzerine arzuya göre 1-2  tatlı kaşığı bal,pekmez veya reçel ilave edilir.Karışırıldıktan sonra muz,çilek,elma gibi meyveler doğranır ve üzerine ilave edilir.Son olarak 8-10 adet çiğ badem,fındık,fıstık veya ceviz eklenir.1 bardak sütle birlikte tüketilebilir.

 

 

4)OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI KAHVALTISI

   Süt   

   Haşlanmış yumurta

   Domates,salatalık

   Tahin-pekmez

   Ceviz

   Tambuğday ekmeği   

5)HIZLI KAHVALTI

Simit

Peynir

Sütlü Nescafe

 *Yoğunluk nedeniyle uzun kahvaltı yapamayan kişiler örnekteki gibi bir kahvaltıyla güne başladıktan sonra diğer öğünlerde mutlaka daha zengin bir besin tüketimi yapmalıdır.Mümkünse akşamdan besleyici özelliği yüksek olan sandviçler hazırlamalıdır.Kesinlikle kahvaltı atlanmamalıdır!

                          

Kahvaltının mutlulukla bir ilişkisi var mı?Bence var.Ama yine de kişiye göre farklılık gösteriyor.Fakat sağlıkla ilişkisi olduğu kesin.Aman ihmal etmeyelim!!!

 

Huzurlu,mutlu,sağlıklı kahvaltılarınız olsun :)